Dog World Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Φόρουμ σκυλιών, συζητήσεις μελλών για τα σκυλιά τους, εκπαιδεύσεις σκυλιών, κλπ.
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Σαρα και Ζινα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sarawhite




Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2011

Σαρα και Ζινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σαρα και Ζινα   Σαρα και Ζινα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 27, 2011 12:09 am

Γεια σας κ απο εμας..Χαιρομαι που μπαινουμε στην παρεα σας..Τα αγαπημένα σκυλάκια οι κόρες όπωσ τισ αποκαλώ Η Σαρα κ Η ζίνα γριφόν κανίς ειναι 6 κ 5 χρονών αντιστοιχα..Θέλουμε με τον άντρα μου να τις πάρουμε μαζί στις διακοπές μας στο εσωτερικό αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι με την αεροπορική εταιρεια σχετικά με τις διαστάσεις τις τσαντας και τα κιλά..Θελω να τις έχουμε μαζι μας στο αεροπλάνο και όχι στις αποσκευες..Η σαρα είναι 7.700κιλ χωρις το κλουβάκι της αρα πολύ οριακα αφου ζητανε να είναι 8κιλ, το ζωο με το κλουβί του..Για την Ζινα δεν υπαρχει θέμα αφού ειναι πιο μικρόσωμη. Δεν ξερω τι κάνω. HELP.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelis

pantelis


Αριθμός μηνυμάτων : 99
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010

Σαρα και Ζινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σαρα και Ζινα   Σαρα και Ζινα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 27, 2011 9:46 am

Καλώς ήρθατε στην παρέα μας.

Αν και δεν γνωρίζω πολλά για τις μεταφορές σκυλιών στην καμπίνα, ο Διονύσης που εργάζεται στο αεροδρόμιο μπορεί να σου πει περισσότερα σίγουρα, θυμάμαι όμως ότι είχε πει κάποτε ότι μέχρι 8 κιλά επιτρέπετε στην καμπίνα μαζί με την τσαντούλα μεταφοράς του. Αν το σκυλάκι είναι οριακά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πάνινο κλουβάκι μεταφορά που δεν ζυγίζει τίποτα σχεδόν ώστε να μην βγείτε εκτός ορίου; Σίγουρα πάντως αν ξεπερνάει τα κιλά τότε η μεταφορά που σας μένει είναι ΜΟΝΟ στις αποσκευές τους αεροσκάφους, εμείς έχουμε πετάξει έτσι και δεν έπαθε τίποτα το σκυλί, αλλά εκεί χρειάζεται να βρίσκετε σε κλουβί μεταφοράς πλαστικό σκληρό. Σίγουρα οι αεροπορικές εταιρίες μπορούν να σε κατατοπίσουν περισσότερο για αν για λίγα γραμμάρια μπορεί ή δεν μπορεί το σκυλί να πετάξει στην καμπίνα μαζί σου.

Πείτε μας όταν γυρίσετε αν όλα πήγαν καλά και πως περάσατε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sarawhite




Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2011

Σαρα και Ζινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σαρα και Ζινα   Σαρα και Ζινα Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 28, 2011 12:34 am

Παντελή σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου αα και Χρόνια σου Πολλά αν γιορτάζεις. Πήρα τηλ. και στην αεροπορική εταιρεια στις κρατήσεις και με δυο υπάλληλους στο αεροδρόμιο της Θεσ/νικης. Απο την εταιρεία μου είπαν αυστηρά μεχρι 8 κιλ ενω στο αεροδρόμιο πως για μερικά γραμ. παραπάνω δεν υπάρχει πρόβλημα.ΜΑΚΑΡΙ......Παντως πολύ θα ήθελα την γνώμη του Διονύσ μιας και εργάζεται στο αεροδρόμιο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Σαρα και Ζινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σαρα και Ζινα   Σαρα και Ζινα Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 28, 2011 7:38 am

Καλημέρα και καλός ήρθες στην μικρή μας παρέα.

Τα περισσότερα βλέπω στα είπε ο Παντελής (παντελή Χρόνια πολλά παρεπιπτόντως), έχει δίκιο με αυτά που λέει, είναι στην διάκριση της αεροπορικής αν θα κάνει τα στραβά τα μάτια για λίγα γραμάρια παραπάνω ή για 1 κιλό παραπάνω. Εγώ όταν ταξίδεψα απο Αγγλία για Ελλάδα και ο Λήο μου ήταν λίγα γραμάρια ποιο βαρύς απο 8 κιλά δεν μου είπαν τίποτα (πέταγα με Aegean). Βέβαια χρησιμοποίησα μία πάνινι τσαντούλα μεταφοράς η οποία δεν ζύγιζε πάνω απο 100-200 γραμμάρια σε αντίθεση με τα πλαστικά κλουβιά μεταφοράς που μερικά είναι μέχρι και 1-2 κιλά βάρος (λόγο του πλαστικού).H τσάντα που χρησιμοποίησα ήταν κάπως έτσι:


Σαρα και Ζινα Contour%20back

Καλό θα ήταν αν είναι εφικτό, μερικές μέρες ή μια μέρα πριν την πτήση να πας στο αεροδρόμιο να δώσεις να ζυγίσουν το σκυλί με την τσάντα και να ρωτήσεις αν θα έχεις πρόβλημα να τον πάρεις μαζί σου στην καμπίνα. Αν η διαφορά είναι λίγα γραμάρια ή 1 κιλό πάνω απο 8 κιλά πιστεύω δεν θα σου πούνε τίποτα, αλλά αν είναι 2+ κιλά κατα 99% δεν θα σε αφήσουν να τον πάρεις στην καμπίνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
sarawhite




Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2011

Σαρα και Ζινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σαρα και Ζινα   Σαρα και Ζινα Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 28, 2011 11:44 pm

Σ'ευχαριστω για την απάντηση σου.Και εγω ετσι νομίζω πως για λίγα γραμ δεν θα έχω πρόβλημα.. Μπορεις να μου πεις ποιας εταιρειας ειναι η τσαντούλα του Λήο γιατι εγώ όσες βρήκα και απο τα μαγαζια αλλά και απο internet ζυγίζουν γύρω στο ένα κιλό και πανω..
Αλλά έφαγα και άλλη απογοήτευση σήμερα γιατί πήρα να κρατήσω θέσεις για τα σκυλιά και δυστυχώς έχει μόνο μία τελευταία. Sad Sad Sad
Μου ειπαν να παίρνω συνέχεια μπας και ακυρωθει κάτι και ανοίξει θέση. Μόνο 6 σκυλια βάζουν στην καμπίνα μου ειπαν..ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Σαρα και Ζινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σαρα και Ζινα   Σαρα και Ζινα Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2011 1:39 pm

sarawhite έγραψε:
Σ'ευχαριστω για την απάντηση σου.Και εγω ετσι νομίζω πως για λίγα γραμ δεν θα έχω πρόβλημα.. Μπορεις να μου πεις ποιας εταιρειας ειναι η τσαντούλα του Λήο γιατι εγώ όσες βρήκα και απο τα μαγαζια αλλά και απο internet ζυγίζουν γύρω στο ένα κιλό και πανω..
Αλλά έφαγα και άλλη απογοήτευση σήμερα γιατί πήρα να κρατήσω θέσεις για τα σκυλιά και δυστυχώς έχει μόνο μία τελευταία. Sad Sad Sad
Μου ειπαν να παίρνω συνέχεια μπας και ακυρωθει κάτι και ανοίξει θέση. Μόνο 6 σκυλια βάζουν στην καμπίνα μου ειπαν..ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.....

Δεν θυμάμαι εταιρεία γιατί εγώ την πήρα απο Αγγλία. Δηλαδή πήρα το κουτάβι, πήγα σε ένα πετ σοπ και είδαμε ποιο έκανε για να χωρέσει για το ταξίδι και το πήρα.

Ναι, όντος 6 σκυλιά επιτρέπονται το μάξιμουμ στην καμπίνα. Μήπως να άλαζες ημερομηνία μια μέρα πριν/μετά μήπως και βρείς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
sarawhite




Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2011

Σαρα και Ζινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σαρα και Ζινα   Σαρα και Ζινα Icon_minitimeΠαρ Αυγ 26, 2011 10:34 pm

Γυρίσαμε τελικά απο την αδεια μας..Πήραμε και τα δυο σκυλάκια μας μαζί (τελικά βρήκα θέσεις στην καμπίνα και για τα δύο) δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στο αεροδρόμιο καθώς και στο αεροπλάνο...ήταν όλοι τους πολύ φιλικοί. όλα πήγαν τέλεια όπως και οι διακοπές μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Σαρα και Ζινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σαρα και Ζινα   Σαρα και Ζινα Icon_minitimeΔευ Αυγ 29, 2011 7:19 am

Μπράβω. Φωτογραφίες ή βίντεο έχετε απο τις διακοπές σας να δούμε για να ζηλέψουμε εμείς που δεν πήγαμε πουθενά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
 
Σαρα και Ζινα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Dog World Forum :: Κανόνες & Νέα Μέλη :: Συστηθείτε-
Μετάβαση σε: