Dog World Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Φόρουμ σκυλιών, συζητήσεις μελλών για τα σκυλιά τους, εκπαιδεύσεις σκυλιών, κλπ.
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ταξίδι με αεροπλάνο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Dina84

Dina84


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Καστέλλα , Πειραιάς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 2:40 am

Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε Ιταλία με το αεροπλάνο το καλοκαίρι αλλά επειδή ο Ντάνυ είναι άνω τον 8 κιλών που ορίζουν οι αεροπορικές εταιρίες πρέπει να μπεις το κουτί του στο χώρο των αποσκευών. Αυτό με χαλάει απίστευτα φυσικά καθώς δεν νομίζω ότι εκει επικρατούν οι καλύτερες συνθήκες..ξέρει κανείς κάποια αεροπορικη εταιρεία που να τηρεί ανθρώπινες συνθήκες για τα σκυλάκια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 9:00 am

Ντίνα, παρόλο που γνωρίζω όλες τις αεροπορικές εταιρείες δυστηχός δεν γνωρίζω τα αεροπλάνα τους για να σου πω τις συνθήκες της μεταφοράς των σκυλιών στις αποσκευές. Γνωρίζω όμως άτομα που έχουν ταξιδέψει με σκυλί με Alitalia & Olympic Air και δεν είχαν κάποιο θέμα. Δηλαδή το σκυλί δεν φάνηκε αναστατωμένο, φοβισμένο, κλπ όταν το παραλάβανε όταν φτάσανε στον προορισμό τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Dina84

Dina84


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Καστέλλα , Πειραιάς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 2:15 pm

Χμ..δεν μου γεμίζουν το μάτι αυτές οι εταιρίες ρε γμτ...μια φιλοζωική που μετέφερε αδέσποτα στην Γερμανία για να υιοθετηθούν με ποια εταιρεία τα πήγε άραγε;;

Διονύση μιας και έχεις άμεση πρόσβαση στο αεροδρόμιο μπορείς να ρωήσεις κάποιον για το αν είναι καλές οι συνθήκες για το σκύλο; Και σε ποια εταιρεία προσέχουν πιο πολύ; Γιατί διαβάζοντας στο internet βλέπω ιστορίες για αγρίους..ακόμα και θανάτους σκύλων στο cargo.. pale pale pale pale


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Dina84 στις Παρ Μάης 13, 2011 2:18 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelis

pantelis


Αριθμός μηνυμάτων : 99
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 2:17 pm

Δυστηχός δεν μπορώ να σε βοηθήσω για αεροπορικό μιας και δεν έχω κάνει μαζί με σκυλί. Ένα ταξίδι μόνο έχουμε πάει εξωτερικό μαζί με το σκυλί και ήταν με καράβι της Blue Star για Ιταλία όπου μας επέτρεπαν να τον έχουμε μέσα στην καμπίνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dina84

Dina84


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Καστέλλα , Πειραιάς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 2:19 pm

pantelis έγραψε:
Δυστηχός δεν μπορώ να σε βοηθήσω για αεροπορικό μιας και δεν έχω κάνει μαζί με σκυλί. Ένα ταξίδι μόνο έχουμε πάει εξωτερικό μαζί με το σκυλί και ήταν με καράβι της Blue Star για Ιταλία όπου μας επέτρεπαν να τον έχουμε μέσα στην καμπίνα.

Με τη Superfast έχω πάει ξανά Ιταλία και τον είχα μαζί μου μέσα...τώρα να δούμε τι θα κάνω..μου φαίνεται πάλι σε πλοίο θα καταλήξω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lostris

Lostris


Αριθμός μηνυμάτων : 187
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2010

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 7:01 pm

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά καλύτερα να πας με το πλοίο.
Προσωπικά δεν θα άφηνα κανένα σκυλί στις αποσκευές του αεροπλάνου.... θα είχα πάθει έμφραγμα μέχρι να φτάσουμε από την αγωνία μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dina84

Dina84


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Καστέλλα , Πειραιάς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 7:40 pm

Lostris έγραψε:
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά καλύτερα να πας με το πλοίο.
Προσωπικά δεν θα άφηνα κανένα σκυλί στις αποσκευές του αεροπλάνου.... θα είχα πάθει έμφραγμα μέχρι να φτάσουμε από την αγωνία μου.

Αχ...δίκιο... pale pale pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΚυρ Μάης 15, 2011 8:47 pm

Ντίνα, ρώτησα το ΚΑΖ με ποια εταιρεία πετάει και πετάνε με LUFTHANSA, αλλά εσένα αυτή δεν σε βολεύει γιατί για να πας Ιταλία με αυτήν θα πας μέσω Γερμανίας, άρα διπλή ταλαιπωρία. Η θα πάς με ALITALIA ή με πλοίο καλύτερα θα έλεγα και εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Dina84

Dina84


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Καστέλλα , Πειραιάς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΚυρ Μάης 15, 2011 11:26 pm

Με τη Lufthansa δηλαδή βγαίνουνε σώα και αβλαβή από το cargo..; Άσε κάτι με πιάνει μόνο που το σκέφτομαι ότι δεν θα τον βλέπω που είναι και τι κάνει..και είναι εντελώς βλακεία -για να μην πω τίποτα χειρότερο- να μην αφήνουν να το έχεις μαζί σου στην καμπίνα του αεροπλάνου. Ο σκύλος δεν είναι κάτι άψυχο όπως οι βαλίτσες για να πάει στο χώρο των αποσκευών..είναι ντροπή πραγματικά. Επίσης διάβασα ότι υπάρχουν πολλοί θάνατοι σκύλων έτσι γιατί στις αποσκευές δεν υπάρχουν οι ίδιες συνθήκες όπως στην καμπίνα των επιβατών αλλά πολύ ζέστη και διαφορετική πίεση. Γιατί φυσικά είναι φτιαγμένες για αποσκευές και όχι για ζωντανά πλάσματα.Ακόμα λέει και στα αεροπλάνα που υπάρχουν καλές συνθήκες στις αποσκευές είναι επειδή...εκεί μέσα βάζουν τι; Πεθαμένους ξένους που πέθαναν στην Ελλάδα και επιστρέφουν για να ταφούν στην χώρα τους! Οπότε για να διατηρούνται τα σώματα βάζουν καλή θερμοκρασία,οξυγόνο κτλ. Δηλαδή εγώ θα βάλω το σκυλί μου ή με ένα πτώμα παρέα ή με βαλίτσες στους 40 βαθμους; Τι καλά... Αυτή η αναζήτηση με έχει βγάλει από τα ρούχα μου με τις αεροπορικές εταιρίες..είναι πραγματικά απαράδεκτο στο 2011 να φέρονται στα ζώα σαν αντικείμενα. Κατά 99% θα καταλήξω στο πλοίο ξανά... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Η Γιούλη όταν πήγε στα crufts άραγε πως μετέφερε την Scarlett;
Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2011 7:29 am

Η Γιούλη δεν πήρε μαζί της την Σκάρλετ στην Αγγλία στα Crufts, μόνη της πήγε.

Επίσης να αναφέρω Ντίνα ότι ΤΟΣΑ χρόνια άπειρα σκυλιά μεταφέρονται με αεροπλάνο στο cargo του αεροπλάνου σε χώρους για σκυλιά και όχι δίπλα στις βαλίτσες. Δεν είναι τα πράγματα ΤΟΣΟ τραγικά όπως τα αναφέρεις. Επίσης αυτό που λες να επιτρέπονται τα σκυλιά στην καμπίνα είναι αδύνατον γιατί εσύ σκέφτεσε τον μικρούλι Ντάνυ, για σκέψου ο κάθε ένας που είχε σκύλο να τον έιχε στην καμπίνα, σκυλιά όπως Γ.Π., Αγίου Βερνάρδου, Νέας Γής, Καυκάσου, κλπ. Αυτά δεν είναι σκυλιά δηλαδή; Δεν έχουν και αυτά ψυχούλα όπως τα μικρόσωμα; Άρα λες να είναι δυνατόν να επιτραπουν αυτά τα σκυλιά σε καμπίνα; Και αν επιτρεπόντουσαν κάπως για φαντάσου κάποια σκυλιά που γαυγίζουν συνέχεια να έχεις να το ακούς αυτό 3-4 ώρες στο αεροπλάνο; Θα σου άρεσε;

Είπαμε, εντάξει είναι κάπως πρόβλημα το ταξίδι με αεροπλάνο (για εμάς τους ανθρώπους σκεφτόμενοι πως περνάνε τα σκυλιά μας στο cargo) αλλά όχι να τα μεγαλοποιούμε τόσο ώστε να μιλάμε για θανάτους και τέτοια. Εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πετάξω με τα σκυλιά μου στο cargo αφού βέβαια τα είχα σε ένα καλό crate με λίγη τροφή, kong, νερό και παιχνίδια ώστε να μην βαρεθούν. Άσε που νομίζω ότι θα κοιμηθούν σε όλο το ταξίδι όπως κάνουν και στο σπίτι όταν λείπω για να κρατάνε δυνάμεις για όταν γυρίσω να παίξουμε.

Εγώ πιστεύω ότι είτε με αεροπλάνο πας είτε με πλοίο δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά το πλοίο εγώ θα το προτιμούσα για Ιταλία μόνο και μόνο γιατί θα είχα την ευκαιρία να δώ την διαδρομή με το καράβι που μου αρέσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
pantelis

pantelis


Αριθμός μηνυμάτων : 99
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2011 9:11 am

Θα συμφωνήσω με τον Διονύση. Σίγουρα δεν έχω ταξιδέψει αεροπορικός με το σκυλί ακόμα αλλά δεν είναι γιατί φοβόμουν, απλά δεν έτυχε να πάμε κάπου αεροπορικός και να θέλουμε να πάρουμε και το σκυλί μαζί μας, συνήθως μένει σπίτι με την μητέρα μου ή την πεθερά μου. Αλλά αν ποτέ πάμε οικογενειακός κάπου εξωτερικό και θέλουμε να πάρουμε και το σκυλί μαζί μας δεν θα διστάσουμε νομίζω γιατί πιστεύω ότι δεν θα είναι τόσο άσχημη η διαδρομή, το σκυλί θα είναι στο κλουβάκι του, θα έχει ότι χρειάζεται για το ταξίδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dina84

Dina84


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Καστέλλα , Πειραιάς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2011 2:04 pm

Για διαβάστε και αυτά....

''Καμπάνα" σε αεροπορική εταιρεία για το θάνατο σκύλου

Κίνδυνος για το ταξίδι με αεροπλάνο για συγκεκριμένες ράτσες σκύλων

Ταξίδι με αεροπλάνο και αποσκευές…το ζωάκι σας!

Traveling with Pets: Airlines With the Most Dog Deaths


Ιδιαίτερα αυτό συνέβει σε ελληνίδα εκτροφέα και το σκυλί της συμμετείχε σε εκθέσεις..:

Παράθεση :
"Η πτήση SK777 είχε ενδιάμεσο σταθμό την Κοπεγχάγη. Εκεί οι επιβάτες θα άλλαζαν αεροπλάνο, για να συνεχίσουν μέχρι την Αθήνα. Όμως, στο αεροδρόμιο της δανικής πρωτεύουσας, όπου προστέθηκε ένας ακόμη σκύλος στη συνοδεία της κ. Καμμένου, υπήρξε καθυστέρηση 30 λεπτών. Όπως καταγγέλλει η ίδια, οι επιβάτες περίμεναν μέσα στην καμπίνα κάτω από συνθήκες αφόρητης ζέστης και ασφυξίας. Οι κινητήρες του αεροσκάφους δεν ήταν σε λειτουργία, οι πόρτες ήταν κλειστές και ο χώρος δεν αεριζόταν, με αποτέλεσμα πολλοί επιβάτες να νιώσουν δυσφορία και να διαμαρτυρηθούν.

Η κ. Καμμένου ανησύχησε για τις συνθήκες που επικρατούσαν στη σκευοφόρο των ζώων συνοδείας, και ρώτησε μια αεροσυνοδό. Εκείνη την διαβεβαίωσε ότι είχαν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια των πέντε συνολικά ζώων που βρίσκονταν στο χώρο, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι είχαν ανοίξει την πόρτα της σκευοφόρου, ώστε να αερίζονται επαρκώς.
Όταν το αεροπλάνο προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, οι φόβοι της κ. Καμμένου -δυστυχώς- επιβεβαιώθηκαν με τον πιο τραγικό τρόπο. Την ειδοποίησαν ότι ο αγαπημένος της σκύλος βρέθηκε νεκρός, εκτός του ειδικού κλουβιού μεταφοράς, γεμάτος αίματα στο κεφάλι. Συντετριμμένη, η ιδιοκτήτριά του παρέλαβε το άψυχο κορμί του «καλύτερου φίλου της». Τα άλλα δύο ζώα της, καθώς κι αυτό μιας φίλης της με την οποία συνταξίδευαν, παρουσίαζαν έντονα συμπτώματα θερμοπληξίας.

Η νεκροτομή, που διενεργήθηκε ύστερα από αίτημα της Αλεξίας Καμμένου στο Τμήμα Κτηνιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, έδειξε ότι ο θάνατος του σκύλου επήλθε από θερμοπληξία και ασφυξία, εξαιτίας των συνθηκών που επικρατούσαν στη σκευοφόρο του αεροσκάφους.


Και δεν ήταν μόνο ο ανύπαρκτος αερισμός του χώρου. Οι υπάλληλοι της SAS είχαν τοποθετήσει τα κλουβιά με λανθασμένο τρόπο, καθώς αυτό, στο οποίο βρισκόταν το άτυχο ζώο, βρέθηκε σπασμένο και ανοιγμένο.

Η Αλεξία Καμμένου κατέθεσε αγωγή κατά της αεροπορικής εταιρείας SAS ζητώντας αποζημίωση για την απώλεια του ζώου της, τόσο για διαφυγόντα κέρδη, καθώς η βασική της απασχόληση είναι εκτροφέας σκύλων, όσο και ως ηθική ικανοποίηση. Η υπόθεση εκδικάστηκε στο Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών, το οποίο σήμερα την δικαίωσε.

Απαρηγόρητη είναι και η ηλικίας έξι ετών κόρη της, η οποία, ως μοναχοπαίδι, είχε αναπτύξει κάτι παραπάνω από ισχυρούς συναισθηματικούς δεσμούς με το ζώο. Η ιδέα ότι ο αγαπημένος τους σκύλος πέθανε υποφέροντας αβοήθητος θα καταδιώκει τη σκέψη τους, όπως θα κατεδίωκε οποιονδήποτε είχε την τύχη να μοιραστεί τη ζωή του με ένα ζώο".

Συνεπώς νομίζω ότι αν θα είναι ασφαλές ή όχι το ταξίδι είναι 50-50...δεν νομίζω να το ρίσκαρα προσωπικά. Κατα την άποψη μου Διονύση θα έπρεπε στις αερορικές εταιρίες κανείς να μπορούσε να αγοράσει κανονικά και ένα ειδικό εισητήριο για το σκύλο του για την καμπίνα των επιβατών ή να υπάρχει μέσα στο αεροπλάνο -όπως υπάρχει η business class για τους "πολυτιμους" επιχειρηματίες που δεν θέλουν ενοχλησεις- να υπήρχε το "dog class" για επιβάτες με τα σκυλάκια τους σε σημείο του αεροπλάνου όπου δεν θα ενοχλούν. Τόσος κόσμος έχει σκύλους...θα έκαναν και την τύχη τους οι αεροπορικές. Δεν μπορεί εσύ να ταξιδεύεις κύριος στην καμπίνα και ο σκύλος σου -είτε μικρός είτε τεράστιος- να ταξιδεύει ως επιβάτης 3ης κατηγορίας..μου φαίνεται προσωπικά αισχρό και αδιανόητο σε υποτιθέμενες πολιτισμένες κοινωνίες ο σκύλος να ταξιδεύει cargo.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Ταξίδι με αεροπλάνο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ταξίδι με αεροπλάνο   Ταξίδι με αεροπλάνο Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2011 3:15 pm

Δεν την ξέρω την εταιρεία SAS δεν την έχω ακούσει εντός του κύκλου του Αεροδρομίου άρα δεν μπορώ να πώ κάτι. Αλλά πάλι Ντίνα, πέρνεις ένα περιστατικό και το κάνεις απο τόσο, ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟΟΟΟΟΟ. Very Happy Very Happy χε χε χε χε χε

Αν ήταν έτσι με ένα, δύο συμβάντα να καταμετράμε τα πάντα τότε ξέρεις πόσα συμβάντα μπορώ εγώ να σου ανατρέξω για αεροπλάνα που πέσανε και πολύς κοσμάκης έχασε τις ζωούλες τους; Άρα τι; Αυτά τα 1-2 συμβάν δηλαδή θα μας κάνουν να μην ξανα πετάξουμε; Το βλέπεις νομίζω πολύ στραβά το πράγμα. Αλλά δικό σας ταξίδι είναι άρα δικάιωμα σας να πάτε όπως θέλετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
 
Ταξίδι με αεροπλάνο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ταξίδι στην Ευρώπη με το κατοικίδιό σας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Dog World Forum :: Φροντίδα & Εκπαίδευση σκυλιού :: Υγεία Σκύλου-
Μετάβαση σε: