Dog World Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Φόρουμ σκυλιών, συζητήσεις μελλών για τα σκυλιά τους, εκπαιδεύσεις σκυλιών, κλπ.
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Τσακωμός σκύλων!! Helppp!

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nicolez




Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 27/04/2011

Τσακωμός σκύλων!! Helppp! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τσακωμός σκύλων!! Helppp!   Τσακωμός σκύλων!! Helppp! Icon_minitimeΤετ Απρ 27, 2011 3:09 pm

Καλησπέρα σας! Εχω 2 σκυλακια κανις. Το ενα 3 χρονών κ 1.5 κιλό κ το αλλο 6 ετών κ 4.5 κιλα. Εδω κ ενα χρονο περιπου εχουν αρχισει κ τρογωνται ασχημα! Οταν ειναι με εμενα σχεδον ποτε δεν γινεται τπτ, ενω οταν ειναι η μητερα μου γινεται χαμος! Θα τσακωθουν μονο οταν ειναι πανω στο κρεβατι η πανω στο καναπε κ παντα με τη μητερα μου εκει.. Κ τελευταια το μικρο εχει αρχισει κ δαγκωνει κ εμας αν τη σηκωσουμε ας πουμε..δλδ χωρις λογο.. Μπορει καποιος να μου πει καμια συμβουλη? Τι να κανω να σταματησουν?? Γτ δεν θελει καθολου η μια την αλλη!!
Ευχαριστω εκ των προταιρων!! :-D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Τσακωμός σκύλων!! Helppp! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσακωμός σκύλων!! Helppp!   Τσακωμός σκύλων!! Helppp! Icon_minitimeΠεμ Απρ 28, 2011 7:32 am

Καλημέρα και καλως ήρθες στο φόρουμ.

ΑΠο ότι κατάλαβα τα σκυλάκια είναι και τα 2 θυληκά. Πρέπει αρχικά να καταλάβεις ότι όταν τα σκυλιά αφεθουν να ανεβάινουν σε ψηλά μέρη όπως ο καναπές, κρεβάτι, κλπ που κανονικά είναι μέρη για τον άνθρωπο τότε βάζεις το σκυλί στο ίδιο επίπεδο με εσένα άρα το ανεβάζεις "ιεραρχικά". Λες ότι αυτή η συμπεριφορά γίνετε μόνο με την μητέρα σου. Είσαι σίγουρος/η? Έχει δοκιμάσει να κάτσεις εσύ στον καναπέ/κρεβάτι και να ανεβούν τα σκυλιά και να δείς αν θα κάνουν το ίδιο; Το ότι δαγκώνει ένα σκυλί δίχνει τρομερά δείγματα κυριαρχίας, ότι ενοχλείτε απο αυτό που κάνεις και δεν σου το επιτρέπει, πράγμα που δεν είναι καλό. Έχει συζητηθεί ξανά στο φόρουμ αν το ψάξει λίγο το θέμα με τις μικρόσωμες φυλλές όπου πολύς κόσμος τους επιτρέπουν πολλά άσχημα πράγματα και μετά αναρωτιούνται γιατί άλλαξε η συμπεριφορά τους.

Αν θέλετε να αλλάξει αυτό σίγουρα θα χρειαστεί να έρθει να τα δεί κάποιος εκπαιδευτής να κρίνει την κατάσταση και να σας πει τι πρέπει να γίνει. Γιατί υπάρχουν πάντα πολλές μικρές λεπτομέριες που δεν μπορεί να τις δει ο οποιοσδήποτε που παίζουν όμως ΜΕΓΑΛΟ ρόλο στην αλλαγή αυτής της συμπεριφοράς.

Εγώ αρχικά θα σας πρώτινα να κόψετε να ανεβαίνουν τα σκυλιά σε καναπέδες, κρεβάτια, κλπ αν εκεί όντος γίνετε αυτή η συμπεριφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
 
Τσακωμός σκύλων!! Helppp!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εκπαιδευτής Σκύλων
» εργαλεία για τις ακαθαρσίες σκύλων
» Η ανθρώπινη πλευρά των σκύλων
» ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ
» Πολυτελή κρεβάτια σκύλων Lillibed

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Dog World Forum :: Φροντίδα & Εκπαίδευση σκυλιού :: Εκπαίδευση Σκύλου-
Μετάβαση σε: