Dog World Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Φόρουμ σκυλιών, συζητήσεις μελλών για τα σκυλιά τους, εκπαιδεύσεις σκυλιών, κλπ.
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Εκπαίδευση Εργασίας Setter

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Brandy




Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2010
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΤετ Φεβ 09, 2011 1:11 pm

η Brandy έχει εργασία. Να τρέξει τουλάχιστον 1000 μέτρα μακριά μου. Ελπίζω να τα καταφέρει αυτή τη φορά. Την προηγούμενη φορά, ζήτημα να απομακρύνθηκε 100 μέτρα Embarassed και μετά άρχισε να γαβγίζει Sad . Υποθέτω γιατί δεν ήξερε τι να κάνει και ήθελε να παίξουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΤετ Φεβ 09, 2011 1:17 pm

Brandy έγραψε:

Ομως η Brandy έχει εργασία. Να τρέξει τουλάχιστον 1000 μέτρα μακριά μου.

Εργασία είναι αυτό ή χουνέρι? tongue pirat Very Happy

Γιατί το κάνετε αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Brandy




Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2010
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΤετ Φεβ 09, 2011 2:16 pm

Χα χα χα Διονύση. Τα ίδια μυαλά με την Brandy έχετε.
Και αυτή μάλον όταν μου γαύγιζε αυτό μου έλεγε. Καλά τι χουνέρι είναι αυτό που μου κάνεις;
Αν τρέξει μακριά μου τότε υπάρχουν πιθανότητες να λάβει μέρος σε αγώνα εργασίας.
Δεν είναι κυνηγιού.
Αν δεν τρέξει τουλάχιστον 1000 μ μακριά μου τότε καμία πιθανότητα.
Αυτό το τεστ γίνεται σε αυτή την ηλικία.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΤετ Φεβ 09, 2011 3:31 pm

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω ακόμα είναι πως προσπαθείς σε ένα σκυλί που δεν ξέρει το Α να του μάθεις το Ω? Στην εκπαίδευση για να προχωρήσεις σε Εργασιακή εκπαίδευση πρέπει την Βασική Υπακοή να την παίζετε στα δάχτυλα, κάτι που απο ότι ξέρω δεν το έχετε ακόμα, άρα γιατί ασχολείστε με άλλα πράγματα? Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Σου είπε κανείς ότι γίνετε να μάθει τα εργασιακά χωρίς να ξέρει ΒΥ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 8:19 am

Μαριάνα, δεν στα λέω αυτά για να σε αποπάρω. Απλά συζήτηση κάνουμε. Σίγουρα ο εκπαιδευτής που σας ανέλαβε θα ξέρει κάτι παραπάνω απο εμένα, απλά ρωτάω γιατί εγώ απο ότι γνωρίζω απο τις σπουδές μου και απο άτομα που κάνουν εργασιακή εκπαίδευση λένε πάντα ότι αν το σκυλί δεν έχει περάσει ΒΥ δεν μπορείς να ξεκινήσεις εργασιακή εκπαίδευση. Βέβαια αυτό που κάνετε τώρα απο ότι κατάλαβα είναι απλά η εντολή ανάκλησης αλλά σε μεγάλες αποστάσεις. Δεν θα έπρεπε όμως κανονικά να ξεκινήσετε απο μικρές αποστάσεις και μετά να πάτε σε ποιο μεγάλες? Θα ήθελα πολύ την γνώμη του εκπαιδευτή σου, είναι ενδιαφέρον θέμα πιστεύω για όλους μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Brandy




Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2010
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 10:42 am

H Brandie έχει κάνει πάνω από 20 μαθήματα Β.Υ. Γενικά στα Σέττερ Ιρλανδίας θέλει πολύ υπομονή η εκπαίδευση. Μερικές φορές νιώθω σαν να μην έχει κάνει κανένα μάθημα αλλά και άλλες ανάλογα το ύφος μου με εκπλήσσει με την τέλεια υπακοή της. π.χ. όταν πάω μαζί της να ψωνίσω από το περίπτερο.
Η ΒΥ δεν έχει ολοκληρωθεί και θα την συνεχίσουμε κανονικά. Χθες μάλιστα μίλησα με την εκπαιδεύτρια.
Της το είχα πει ότι θα κάνω το τεστ έρευνας και είχε συμφωνήσει απόλυτα.
Με αυτόν που ανέλαβε να την ελέγξει γνωρίζονται και έχουν εμπιστοσύνη μεταξύ τους.
Ο εκπαιδευτής αυτός που την τσεκάρισε για ΒΥ είναι πολύ ικανοποιημένος, υποθέτω συγκρίνοντας με άλλα Σέττερ.
Λοιπόν πάμε σε μια πεδιάδα πολύ μεγάλη ώστε να έχουμε οπτική επαφή τουλάχιστον 2 χλμ. Και εκεί ουσιαστικά τσεκάρουμε τα βασικά της Ένστικτα! Που είναι η μεγάλη έρευνα.
Δεν έχει να κάνει με εκπαίδευση. Φυσικά πρέπει να έχει κάνει, αλλά ουσιαστικά βλέπουμε αν είναι σκύλος μεγάλης έρευνας ή όχι.
Αν είναι, πρέπει, με το που τον λύνεις να τρέξει 1 χλμ μακριά.
Για να το πετύχουμε αυτή την εβδομάδα δεν τον έχω καθόλου στο δίπλα. Τρέχουμε και στις γωνίες φωνάζω στάσου και σταματάει. Γιατί την προηγούμενη απομακρύνθηκε μόνο 100 μέτρα.
Μου ζήτησαν να την κάνω πιο τσαμπουκά!
Αυτή η διαδικασία γίνεται μεταξύ 8-10 μηνών και τώρα είμαστε στο όριο. Γιατί όπως είπα δεν είναι θέμα ούτε εκπαίδευσης ούτε εκγύμνασης απλά ένστικτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 10:53 am

Ενδιαφέρον ακούγετε αυτό. Άντε τότε, με το καλό να συνεχίσετε και σας ευχόμαστε ότι καλύτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Scarlett

Scarlett


Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2010

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 11:08 am

oλα αυτα ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα!!!
Να μας λες την προοδο της Μαριαννα!
Εν τω μεταξυ εβαλα το θεμα σας στο κοκερ forum το αγγλικο οπου πολλοι εχουν irish setters...
και λενε οτι πραγματι τα σκυλια αυτα λειτουργουν ετσι, αλλα φυσικα θα πρεπει να ξερουν και βασικη υπακοη...απλα θελει περισσοτερη υπομονη και χρονο...
Περιμενω να γραψει ενας εκπαιδευτης working cockers να σου πω τι ακριβως θα πει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 11:27 am

Πάντος εγώ απο τις γνώσεις μου για τα Setter γενικά ξέρω ότι είναι πανέξυπνα σκυλιά, μαθαίνουν εντολές πολύ εύκολα (το είδα και με την Μπράντυ που παρόλο που η εκπαιδευτριά της έλεγε ότι το έχει κάψει το έλα και ότι δεν θα το κάνει πια αμέσως μόλις έδειξα στην Μαριάννα & Μπράντυ τι χρειάζετε αμέσως κατάλαβε η Μπράντυ τι της ζητούσαμε και το έκανε με μεγάλη χαρά), αλλά χρειάζονται δυναμικό αφεντικό έτοιμο να αναλάβει την αρχηγία και να θέσει τους κανόνες και όρους του/της αλλιώς σε καβαλάνε κανονικάτατα. Όσο για την εκπαίδευση ξέρω ότι αν δεν γίνει σωστά και κατα την διάρκεια βαρεθούν μπωρούν να κάνουν Shut Down τον εγκέφαλο τους και να σταματήσουν να ασχολούνται πια με τον εκπαιδευτή/ιδιοκτήτη και να κάνουν ότι θέλουν για αυτό χρειάζονται ειδική μεταχείριση κατα την εκπαίδευση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Brandy




Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2010
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 11:55 am

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Διονύση. Και η Brandie έχει κάνει άρνηση τρελή 3-4 φορές στο μάθημα. Μιλάμε για μουλάρωμα και αν συμβει στην αρχή του μαθήματος δεν πα να κάνεις ότι θέλεις τέλος το μάθημα και το εννοεί.

Σας παραθέτω και απόσπασμα από ψυχολογική κατάταξη σε ομάδες.
Αν προσέξετε τα 3 σεττερ Αγγλικό, Ιρλανδικό και Gordon είναι σε τελείως διαφορετικές ομάδες και είναι σωστό. Για τις άλλες φιλές δεν ξέρω αν τα λέει σωστά αλλά για τα setter πέφτει μέσα 100%.

Η ταξινόμηση που ακολουθεί σκιαγραφεί τον ιδιαίτερο, προσωπικό τρόπο του S.Coren (1989), που διαχωρίζει τις φυλές σε κατηγορίες ανάλογα με το ταμπεραμέντο/χαρακτήρα και τις συμπεριφορές τους. Η παρακάτω ομαδοποίηση στοχεύει στην [ατομική] αντιστοίχηση με την καταλληλότερη φυλή: βρείτε «ποιά» φυλή ταιριάζει περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία και το στυλ σας...



ΟΜΑΔΑ 1 – ΟΙ ΦΙΛΙΚΟΙ ΣΚΥΛΟΙ

Μπήρνεντ Κόλι (Bearded Collie)
Μπισόν Φριζέ (Bichon Frise)
Μπόρντερ Τεριέ (Border Terrier)
Μπρίτανι (Brittany)
Σπάνιελ του Βασιλιά Καρόλου (Cavalier King Charles Spaniel)
Κόκερ Σπάνιελ (Cocker Spaniel)
Κόλλι (Collie)
Σγουρόμαλλο Ριτρίβερ (Curly-Coated Retriever)
Βρετανικό Κόκερ Σπάνιελ (English Cocker Spaniel)
Βρετανικό Σέττερ (English Setter)
Βρετανικό Σπρίνγκερ Σπάνιελ (English Springer Spaniel)
Φιλντ Σπάνιελ (Field Spaniel)
Ριτρίβερ με ίσιο τρίχωμα (Flat-Coated Retriever)
Γκόλντεν Ριτρίβερ (Golden Retriever)
Κέεσχοντ (Keeshond)
Λαμπραντόρ Ριτρίβερ (Labrador Retriever)
Ριτρίβερ Νέας Σκωτίας (Nova Scotia Duck Tolling Retriever)
Παλαιός Βρετανικός Ποιμενικός (Old English Sheepdog)
Πορτογαλικό Σκυλί Νερού (Portuguese Water Dog)
Λειότριχο Λευκόμαλλο Τεριέ (Soft Coated Wheaten Terrier)
Βίζλα (Vizsla)
Ουαλικό Σπρίνγκερ Σπάνιελ (Welsh Springer Spaniel)

Η συντροφικότητα, η ευγένεια και η φιλικότητα είναι τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της επικείμενης ομάδας. Πρόκειται για βαθιά εγκάρδιους και στοργικούς σκύλους, χωρίς να γίνονται ιδιαίτερα καταπιεστικοί, κυρίαρχοι ή υπερπροστατευτικοί, γεγονός που τους καθιστά σχεδόν άχρηστους για ποιμενικούς ή σκύλους φύλαξης κοπαδιών. Όλες οι φυλές της 1ης ομάδας απολαμβάνουν και αποζητούν την ανθρώπινη συντροφιά.





ΟΜΑΔΑ 2 – ΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΣΚΥΛΟΙ

Ιαπωνικός Ακίτα (Akita)
Αμερικανικός Σταφορντσάιρ Τεριέ (American Staffordshire Terrier)
Μπόξερ (Boxer)
Μπριάρ (Briard)
Μπουλ Μαστίφ (Bullmastiff)
Μπουλ Τεριέ (Bull Terrier)
Θηραματοφόρο του κόλπου Τσέσαπικ (Chesapeake Bay Retriever)
Τσόου Τσόου (Chow Chow)
Γερμανικό Σκληρότριχο Πόιντερ (German Wirehaired Pointer)
Σνάουτσερ Γίγας (Giant Schnauzer)
Γκόρντον Σέτερ (Gordon Setter)
Κομοντόρ (Komondor)
Κουβάτς (Kuvasz)
Πούλι (Puli)
Ροδεσιανό Ρίτζμπακ (Rhodesian Ridgeback)
Ροτβάιλερ (Rottweiler)
Σνάουτσερ, Μεσαίο (Schnauzer, Standard)
Σταφορντσάιρ Μπουλ Τεριέ (Staffordshire Bull Terrier)
Σκύλος Βαϊμάρης (Weimaraner)

Η 2η ομάδα είναι τελείως διαφορετική/αντίθετη από την προηγούμενη. Εδώ συμπεριλαμβάνονται οι κτητικοί και οι υπερπροστατευτικοί του είδους. Πρόκειται για άριστους σκύλους φύλαξης, καθώς έχουν την τάση να “δημιουργούν”, να διεκδικούν και να προασπίζονται το «χώρο τους», με μοναδικό και πρωτότυπο τρόπο (guard dogs).




ΟΜΑΔΑ 3 – ΟΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΣΚΥΛΟΙ

Κυνηγετικό του Αφγανιστάν (Afghan Hound)
Αιρντέιλ Τεριέ (Airedale Terrier)
Αλάσκαν Μαλαμούτ (Alaskan Malamute)
Αμερικανικό Φοξχάουντ (American Foxhound)
Κουνχάουντ, μαύρο και καφέ (Black and Tan Coonhound)
Μπορζόι (Borzoi)
Κινέζικο Σαρ-Πέι (Chinese Shar-Pei)
Σκύλος Δαλματίας (Dalmatian)
Βρετανικό Φοξχάουντ (English Foxhound)
Γερμανικό Κοντότριχο Πόιντερ (German Shorthaired Pointer)
Γκρεϊχάουντ (Greyhound)
Χάριερ (Harrier)
Ιρλανδικό Σέτερ (Irish Setter)
Ιρλανδικό Σπάνιελ του Νερού (Irish Water Spaniel)
Οτερχάουντ (Otterhound)
Πόιντερ (Pointer)
Σαλούκι (Saluki)
Σαμογιέντ (Samoyed)
Σιβηριανό Χάσκυ (Siberian Husky)

Όλες οι φυλές της 3ης ομάδας είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικές στην επαφή και την επικοινωνία με τους ανθρώπους, χωρίς όμως να την αναζητούν ιδιαίτερα - δεν τρελαίνονται!... Πρόκειται για αυτάρκεις και σχετικά εγωκεντρικές φυλές: είναι επίμονα σκυλιά, με ισχυρή θέληση, και δεν εγκαταλείπουν εύκολα τον “αγώνα”. Μερικές φορές μπορεί να εμφανίσουν ψυχαναγκαστική συμπεριφορά με τάσεις επιβολής απέναντι σε άλλα ζώα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brandy




Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2010
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 12:20 pm

Οσο τέλειος και να είναι ένας σκύλος για να κερδίσει αγώνα χρειάζεται ΒΥ.
Δεν θα αναφερθώ για το πως του μαθαίνεις να κινηται σωστά κατα την διάρκεια του αγώνα αλλά για ένα άλλο περιστατικό που συνέβει στο Derby 2009 όπου συμμετέχουν σκυλιά ως 2 ετών. Δεν υπάκουσε στην εντολή ΕΛΑ ΕΔΩ.

Απόσπασμα από περιγραφή αγώνα:
Οι 2 σκύλοι που κονταροχτυπήθηκαν σε μπαράζ ήταν ο ΑΠΟΛΛΟΝ ΤΟΥ ΚΑΠΠΑΤΟΥ ποιντερ του Καππατου και ο MORGAN DI BOJOGLOU σεττερ του Μπόγιογλου.Οι κριτές λόγω καλύτερης παρουσίας στο μπαράζ επέλεξαν να στέψουν νικητή το ποιντερ αλλά δυστυχώς λόγο του ότι δεν δέθηκε στον αναμενόμενο χρόνο μετά το τέλος της διαδρομής του , νικητής στέφθηκε ο MORGAN DI BOJOGLOU.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Scarlett

Scarlett


Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2010

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 12:39 pm

εχουν μπει και εκτροφες Irish Setters στο θεμα που γραφω στο forum και λενε οτι τα σκυλια αυτα κανουν μια χαρα B.Y. απλα στο field πρεπει να τα αφηνεις ελευθερα να τρεχουν και να απομακρυνονται οσο θελουν για εξερευνηση...
Μετα τους κανουν recall με σφυριχτρα λογω αποστασης και γυριζουν μια χαρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Scarlett

Scarlett


Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2010

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 12:42 pm

νομιζω ενα θεμα με αυτα τα σκυλια ειναι η τρελη εφηβεια που κρατα πολυ καιρο....
Διονυση ενα απο τα αγαπημενα μου σκυλια ειναι το Gordon Setter...Αντε μην παρω ενα και μου το αναλαβεις να γινει εξπερ στη φυλη... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Scarlett

Scarlett


Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2010

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10, 2011 4:00 pm

Παντως παιδια μην ξεχναμε και τις φυσικες καθημερινες αναγκες του σκυλου αυτου ε?
ολα τα σκυλια δεν εχουν τις ιδιες αναγκες διαβιωσης...

http://www.the-kennel-club.org.uk/services/public/breeds/display.aspx?id=2039

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠαρ Φεβ 11, 2011 8:10 am

Σίγουρα Γιούλη το κάθε σκυλί έχει τις δικές του ανάγκες και τα δικά του θέλω, αλλά το θέμα είναι να μην επιτρέπουμε στο σκυλί μας να κάνει ότι θέλει, όποτε θέλει και να απαιτεί αυτό που θέλει γιατί τότε πίστεψε με θα έχεις ένα σκυλί σκέτη καταστροφή. Ναι, πρέπει εμείς σαν σωστοί σκυλογονείς να κοιτάμε να ασκείτε καλά το σκυλί μας, να τρέφετε καλά και να του παρέχουμε την κατάληλη εκπαίδευση, πειθαρχεία και κανόνες. Μια αρμονική συμβίωση με έναν σκύλο δεν πρέπει απλά να συμπεριλαβάνει αγάπη, στοργή και "προδερμ" Razz Laughing Laughing αλλά πρέπει να υπάρχει πρώτα απο όλα άσκηση, μετά οι κανόνες του σπιτιού/πειθαρχία και μετά αγάπη/affection. Αν αυτά ακολουθόνται σωστά θα έχεις πάντα ένα ισορωπημένο σκυλί μέσα και έξω απο το σπίτι σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Scarlett

Scarlett


Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2010

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΔευ Φεβ 14, 2011 9:09 am

ενα πολυ ενδιαφερον Post στο forum για τα working irish setters....
Αυτος που το εγραψε εχει jack russels...

You teach a dog basic obedience to ensure its safety, which should be of even more concern with a working gun dog. What use is a working gun dog if it won't even listen to you on the field?

The one working type Irish Setter I knew had incredible drive and was still quite athletic though being in her teens and having suffered some health problems. It did take more work teaching her how to walk properly on a lead, but she did catch on and walked beautifully with just a lead attached to a plain buckle collar. It was even more difficult teaching her companion, a show type male with little to no working drive, but he eventually caught on as well. As with all dogs, it's about finding what method works best for that individual dog and pinpointing their prime motivator and using that to your advantage.

The only time I allow pulling is when my dog is hunting/tracking, but this is a form of work where the dog should lead and direct the handler. A properly trained dog knows the difference between working while on a lead vs a controlled leashed walk.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brandy




Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2010
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΔευ Φεβ 14, 2011 9:45 pm

Πολύ ωραίο Γιούλι!
Πρέπει να σε ευχαριστήσω ιδιαιτέρως για τις πληροφορίες που μας δίνεις και για το χρόνο που καταναλώνεις για να τις βρεις και να μας τα δείξεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Scarlett

Scarlett


Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2010

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΤρι Φεβ 15, 2011 8:45 am

Brandy έγραψε:
Πολύ ωραίο Γιούλι!
Πρέπει να σε ευχαριστήσω ιδιαιτέρως για τις πληροφορίες που μας δίνεις και για το χρόνο που καταναλώνεις για να τις βρεις και να μας τα δείξεις.
Tιποτα Μαριαννα μου!
Απλα μου κινησαν το ενδιαφερον ολα αυτα που μου ειπες για τη Brandy μας Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Brandy




Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2010
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠαρ Μαρ 04, 2011 3:08 pm

Επανέρχομαι στο θέμα.
Σήμερα πήγαμε για κυνηγητική εκπαίδευση.
Η Brandie ήταν καταπληκτική!
Ο εκπαιδευτής είναι κατενθουσιασμένος.
Η κίνηση της είναι πανέμορφη, όσφρηση τέλεια, ψάξιμο πολύ ωραίο και μακρινό.
Φέρμα σταθερή και καθόλου κροτοφοβία.
Κάλυψε πολύ μεγάλες αποστάσεις άρα ξεκόλλησε από πάνω μου.
Αν την βλέπατε θα την χαιρόσασταν.
Την πρώτη φορά που πήγαμε και απροετοίμαστοι ουσιαστικά δεν έκανε τίποτα μας κοιτούσε χαζοβιόλικα. Οπότε ο εκπαιδευτής έκρινε ότι για μεγάλη έρευνα δεν κάνει και να την δούμε αν κάνει για κυνήγι αλλιώς θα έχω ένα ωραίο σκύλο παρέας!
Σήμερα που ουσιαστικά ήταν το πρώτο μάθημα – τεστ, η Brandie ήταν ένα άλλο σκυλί.
Οπότε ο εκπαιδευτής άλλαζε συνέχεια την άποψή του, δηλαδή στα 5 πρώτα λεπτά είπε ότι ενδιαφέρεται αλλά χωρίς μεγάλο πάθος, μετά σίγουρα θα γίνει κυνηγόσκυλο, αργότερα κυνηγόσκυλο αγώνων με πολύ καλή παρουσία και στο τέλος ότι κάνει και για αγώνες μεγάλης έρευνας που είναι και το πιο δύσκολο και πρέπει να το έχεις έμφυτο δεν μαθαίνετε.
Γενικότερα στην Ελλάδα στους αγώνες δεν συμμετέχουν ιρλανδικά σεττερ γιατί υστερούν κατά πολύ των αγγλικών αλλά τόσο καλό ιρλανδικό δεν έχει ξανά δει.
Τώρα για μένα αρχίζουν τα ερωτηματικά.
Αν θέλω να το προχωρήσω σε εργασία θα πρέπει να τρέχω από δω και από κει και να του στερήσω κάποια άλλα πράγματα.
Εκεί που ήμασταν έφεραν και ένα άλλο αγγλικό σέττερ για να το δείξουν και πραγματικά και ο εκπαιδευτής, ακόμα και εγώ είδα ότι δεν άξιζε τίποτα. Καμία σχέση η κίνηση της Brandie εν σχέση με το αγγλικό σεττεράκι.
Το κακό το κράτησα για το τέλος
Μετά τον γύρο του θριάμβου (αυτό είναι φυσικό και λογικό) που κάνει η Brandie μετά από επιτυχία, δεν ακούει στο «ΕΛΑ».
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠαρ Μαρ 04, 2011 3:49 pm

Μαριάνα,

είναι το τί θα αποφασίσεις εσύ να κάνεις? Θές τόσο πολύ να την τρέχεις σε αγώνες και εκπαιδεύσεις για εργασία, κλπ? Αν ναι, go for it. Αν δεν έχεις όμως σκοπό να ασχοληθείς πολύ με αυτό και απλά το κάνεις για λίγο και μετά βαρεθείς και το παρατήσεις πιστεύω θα είναι πεταμένα λεφτά.

Εσύ όμως θα αποφασίσεις στο τέλος τι θες. Εγώ απλά μόνο την γνώμη μου μπορώ να σου πώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Brandy




Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2010
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠαρ Μαρ 04, 2011 4:16 pm

Για αυτήν την εκπαίδευση δεν παίρνει καθόλου χρήματα ο εκπαιδευτής, αν και είναι επίσημος εκπαιδευτής.
Πιο πολύ με απασχολεί ότι η καθημερινότητα ενός αγωνιστικού εργασιακού σκύλου διαφέρει κατά πολύ εν σχέση με του σκύλου παρέας.
Γιατί ή θα τον πάω για αγώνες ή θα την έχω όπως ήταν ώς τώρα απλά με περισσότερη υπακοή.
Το κυνήγι απλα δεν το συζητάω καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠαρ Μαρ 04, 2011 10:08 pm

Σου το είπα, εσύ θα το αποφασίσεις. Λεφτά δεν ενωούσα για την εκπαίδευση, αλλά για να την τρέχεις σε αγώνες και άλλα έξοδα που θα χρειαστείς για να διατηρήσεις την εκπαίδευση της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Dina84

Dina84


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 13/12/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Καστέλλα , Πειραιάς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 9:18 pm


Εξαιρετικά ενδιαφέροντα όλα αυτά...αναρωτιέμαι αν ο Danni θα μπορούσε να πάει σε αυτό το μέρος..να κυνηγήσει και να τρέξει μέχρι να πέσει κάτω Laughing Laughing

Και αναρωτιέμαι κατα πόσον όντως μπορεί να κυνηγήσει κατ'εντολή και να γυρίσει πίσω ή μας πουλάει φούμαρα εδώ τόσο καιρό που κυνηγάει ό,τι κινείται.. Laughing Laughing Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2011 1:10 pm

Δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Αν το έχει μέσα του θα το κάνει ο Ντάνυ, αρκεί να δουλέψετε σωστά μαζί του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
Brandy




Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2010
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Εκπαίδευση Εργασίας Setter Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπαίδευση Εργασίας Setter   Εκπαίδευση Εργασίας Setter Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2011 7:14 pm

Σας παραθέτω πιο κάτω μία σελίδα από το site που διοργάνωσε το σεμινάριο που πήγαμε.
Εχει πολλές φωτογραφίες από την Brandie και 2 βιντεο. Στο πρώτο είναι μόνο η Brandie και στο δεύτερο είναι από το 3:30 λεπτό όπου δείχνει πως την εκπαιδεύει, έχει κοπεί μέρος όπου εψάχνε.


http://alectorisgraeca.phpbb24.com/board/2011-1-t1962.html

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εκπαίδευση Εργασίας Setter
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Εκπαίδευση και βόλτες με σκυλο-παρεα
» Θηλυκό english setter χαρίζεται!!
» Εκπαιδευση με σφυριχτρα!
» 5 Μύθοι για την εκπαίδευση του σκύλο
» Εκπαίδευση για έκθεση Μορφολογίας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Dog World Forum :: Φροντίδα & Εκπαίδευση σκυλιού :: Εκπαίδευση Σκύλου-
Μετάβαση σε: