Dog World Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Φόρουμ σκυλιών, συζητήσεις μελλών για τα σκυλιά τους, εκπαιδεύσεις σκυλιών, κλπ.
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ψευδοκύηση

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010

Ψευδοκύηση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ψευδοκύηση    Ψευδοκύηση  Icon_minitimeΤετ Ιαν 12, 2011 2:01 pm

Σαν αποτέλεσμα της επιλεκτικής αναπαραγωγής, τα οικόσιτα σκυλιά μας ωριμάζουν σεξουαλικά σε μικρότερη ηλικία. Οι οικόσιτες σκύλες έχουν τους διπλάσιους οίστρους από ό,τι οι λύκαινες. Σε αυτό το άρθρο πραγματεύομαι την ψευδοκύηση και τρόπους με τους οποίους μπορούμε να βοηθήσουμε τις σκύλες που βρίσκονται σε αυτήν.

Ο ορμονικός κύκλος της σκύλας "υποθέτει" ότι πραγματοποιείται εγκυμοσύνη μετά από κάθε κύκλο, είτε συνέβη ζευγάρωμα είτε όχι. Επομένως, θα υποστεί τις φυσιολογικές αλλαγές της εγκυμοσύνης για τους επόμενους 2 μήνες. Θα παρουσιάσει αύξηση παραγωγής προγεστερόνης, παραγωγή γάλακτος και αυξημένη όρεξη για φαγητό. Μπορεί ακόμα και να περάσει τους πόνους της γέννας.

Ο ιδιοκτήτης μπορεί να παρατηρήσει σωματικές και ψυχολογικές αλλαγές, ειδικά 8-9 εβδομάδες μετά την περασμένη περίοδό της. Μπορεί να εκδηλώσει διαφοροποίηση σε επιλεγμένη διατροφή προς τα άνοστα φαγητά, διατήρηση υγρών και επιθυμία να μην ασκείται τόσο όσο συνήθως, και μπορεί να συλλέγει παιχνίδια και να τους συμπεριφέρεται σα να είναι κουτάβια.

Μπορεί να παρατηρηθούν ανησυχία, απώλεια όρεξης, λαχάνιασμα, τρέμουλο, κλαψούρισμα και χτίσιμο φωλιάς την περίοδο που θα είχε γεννήσει. Μπορεί να εκδηλώνει επιθετικότητα ως ένα βαθμό σε αντιληπτούς κινδύνους. Συνήθως, θα επανέλθει στο φυσιολογικό της μετά από 2-3 βδομάδες, 48 ώρες μετά από τη μέρα που θα γεννούσε.

Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε

Καθώς αυτή είναι μια φυσιολογική αντίδραση, η οποία εξομαλύνεται μετά από 2-3 εβδομάδες, η αγωγή σπάνια χρειάζεται. Αν είναι δυνατό, προσπαθήστε να μειώσετε τον ερεθισμό των μαστικών αδένων, μειώνοντας τις θωπείες και το σκούπισμα και μην επιτρέποντας στη σκύλα να τις γλείφει, καθώς αυτό θα αυξήσει την απελευθέρωση προλακτίνης και την επιπλέον παραγωγή γάλακτος.

Κατά περίσταση, η σκύλα μπορεί να αρρωστήσει, λόγω της παραγωγής υπερβολικής ποσότητας γάλακτος ή να έχει άλλα προβλήματα. Μπορεί να χρειαστεί αγωγή για να μειωθεί η παραγωγή γάλακτος, όπως διουρητικά ή ορμονική αγωγή. Παρ' όλο που κάποιοι υποστηρίζουν τη μείωση πρόσληψης υγρών για να προκληθεί αφυδάτωση και να μειωθεί η παραγωγή γάλακτος, άλλοι αισθάνονται ότι αυτό μπορεί να μην είναι ασφαλές.

Είναι σπάνιο (αλλά όχι άγνωστο) για σκύλες που έχουν στειρωθεί, να παρουσιάζουν τέτοιες αλλαγές. Παρ΄ όλο που η πλειοψηφία ορμονών παράγονται από τις ωοθήκες, μερικές παράγονται από τα επινεφρίδια.

Συμπληρωματικές Θεραπείες

Η Pulsatilla, από καταστήματα με είδη υγιεινής διατροφής, έχει χρησιμοποιηθεί με πολύ καλά αποτελέμσατα. Μπορεί, επίσης, να χρησιμοποιείται μετά από κάθε περίοδο σε σκύλα, η οποία έχει ιστορικό ψευδοκύησης.

Το Spiritual healing και το Reiki μπορούν να βοηθήσουν τη σκύλα να αποδεχτεί και να "δουλέψει" την ορμονική κατάστασή της και επίσης βοηθούν στην αυτοΐαση και την ομοιόσταση. Μπορούν να συμπληρωθούν με κρυστάλλους όπως chrysophase, moonstone και blue lace agate.

Αρωματικά, τα οποία μπορεί να φανούν χρήσιμα, περιλαμβάνουν τριαντάφυλλο, μάραθο (για να ξηραθεί η παραγωγή γάλακτος) και βανίλια. Από τα ανθοϊάματα Bach: τα vine, chicory, red chestnut και mustard μπορεί να φανούν χρήσιμα.

Της Alison Grimston
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://dogworld.forumgreek.com
Artemis

Artemis


Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Acharnes

Ψευδοκύηση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψευδοκύηση    Ψευδοκύηση  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 13, 2011 10:36 am

Ωραίο και ενημερωτικό άρθρο.

Μάλιστα, εμείς το περνάμε αυτές τις ημέρες κιόλας.

Πέραν από την έκκριση γάλακτος, παρατηρώ ότι το Ιβάκο έχει αλλάξει συμπεριφορά. Εχει γίνει περισσότερο γκρινιάρα-παραπονιάρα.

Και στον περασμένο της οίστρο, πάλι ψευδοκύηση έκανε με τις ίδιες ψυχολογικες και σωματικές αλλαγές.

Με το γιατρό που μίλησα, μου είπε επίσης οτι οι συνεχείς ψευδοκυήσεις μπορεί να οδηγήσουν τη σκύλα να κάνει πυομήτρα. Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο, αλλά πιθανό.

Με τη στείρωση όλα αυτά ξεπερνιούνται. Κάτι που πλέον, το πήραμε απόφαση να κάνουμε.

Και αν γίνει σε προσεγμένη ηλικία, εξαλίφεις και τον κίνδυνο του καρκίνου του μαστού.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lostris

Lostris


Αριθμός μηνυμάτων : 187
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2010

Ψευδοκύηση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψευδοκύηση    Ψευδοκύηση  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 13, 2011 10:43 am

Άρτεμις, τι εννοείς προσεγμένη ηλικία?
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι την στείρωση για την Ζουζού. Αλλά είναι μωρό ακόμα 6-7 μηνών, και ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να περάσει οπωσδήποτε ο πρώτος οίστρος....
Σας είπε ο γιατρός κάτι διαφορετικό για το Ιβάκο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Artemis

Artemis


Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Acharnes

Ψευδοκύηση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψευδοκύηση    Ψευδοκύηση  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 13, 2011 10:51 am

Καλά σου είπε ο γιατρός.

Η στείρωση πρεπει να γίνεται μετά τον πρώτο οίστρο. Και κατά τη γνώμη μου (σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, έχω συζητήσει, έχω ενημερωθεί) η καλύτερη ηλικία ειναι να γίνει μετά το πρώτο έτος και πριν τα 2μιση χρόνια της σκυλίτσας.

Θα ψάξω να βρω και να δημοσιεύσω εδω ένα αρθράκι που είχα διαβάσει σχετικά με τις στειρώσεις.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marilena&Scottie

Marilena&Scottie


Αριθμός μηνυμάτων : 82
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2010

Ψευδοκύηση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψευδοκύηση    Ψευδοκύηση  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 13, 2011 11:02 am

Κορίτσια μου, οι γιατροί σας σας είπαν το σωστό. τις προάλλες μια γνωστή μου έχασε το τζακ ράσελ της από πυομήτρα σε μια νύχτα, γιατί το έπαθε κατά την διάρκεια του οίστρου και δεν είχε εμφανή συμπτώματα. Μακριά από όλα τα σκυλάκια!
Με την στείρωση τα προφυλάσουμε από πολλά! Θέλει μόνο προσοχή μετά, γιατί αλλάζει ο μεταβολισμός τους λόγω έλλειψης ορμονών και τους ανοίγει απίστευτα η όρεξη! Το ζω και με τον δικό μου μετά την στείρωση! Αλλάζει και ο σωματότυπός τους ακόμη και αν δεν αυξήσεις την τροφή, γιατί κάνουν λιγότερες καύσεις. Εγώ του μοίωσα την τροφή, αλλά λίγο βάρος το πήρε. Τι να γίνει, θα αυξήσουμε την άσκηση! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Artemis

Artemis


Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : Acharnes

Ψευδοκύηση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψευδοκύηση    Ψευδοκύηση  Icon_minitimeΤρι Ιαν 18, 2011 9:16 pm

Θα ήθελα να συνεχίσω στο άρθρο αυτό για να αναφέρω μια "εξέλιξη" που είχαμε σχετικα με την στείρωση της σκυλίτσας μας.

Ευτυχώς, όλα πήγαν μια χάρα!!

Αλλά, αυτό που θα ήθελα να πω, είναι οτι όταν πήγαμε να παρουμε την Ιβούλα μας ο γιατρός μας είπε πως μέσα η μήτρα της είχε αρχίσει και μάζευε υγρό.
Δεν ήταν πύον (πυομήτρα) αλλά ένα στάδιο πιο πριν από αυτό.
Μας είπε επίσης ότι αν δεν στειρωνόταν στους επομενους οίστρους η μήτρα θα μάζευει πύον και θα έκανε πυομήτρα.

Με λιγα λόγια...το προλάβαμε.

Όλα αυτά τα αναφέρω για να έχουμε μια - οσο το δυνατόν - πλήρη ενημέρωση σχετικά με τις ψευδοκυήσεις και τις στειρώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
darkpaladin

darkpaladin


Αριθμός μηνυμάτων : 543
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Αχαρναίς

Ψευδοκύηση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψευδοκύηση    Ψευδοκύηση  Icon_minitimeΤετ Ιαν 19, 2011 8:11 am

Ευτηχός που το προλάβατε, να ναι πάντα καλά το Ιβάκο σας και να ζήσετε πολλα και ευτηχισμένα χρόνια μαζί της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.amazingpawsibilities.webs.com
 
Ψευδοκύηση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Dog World Forum :: Φροντίδα & Εκπαίδευση σκυλιού :: Υγεία Σκύλου-
Μετάβαση σε: